Koniec z Getin Noble Bank. Co z klientami Getin Banku?
Przejęcie Getin Banku przez BFG Bank
Decyzja rządu o rozszerzeniu uprawnień Bankowego Funduszu Gwarancyjnego na spółki spoza sektora finansowego wywołała na korytarzach sejmowych i w mediach spekulacje o możliwym przejęciu Getin Banku. Rząd nie potwierdził jednak żadnych planów przejęcia banku. Spółka rozpoczęła już jednak transformację cyfrową i rozpoczęła sprzedaż kredytów zagrożonych. W międzyczasie planuje poprawić marżę odsetkową netto i zmniejszyć opłaty jednorazowe.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny zmusił bank do restrukturyzacji działalności. Nowa nazwa banku to VeloBank, a bank nadal będzie obsługiwał dotychczasowych klientów i spłacał bieżące kredyty. Tymczasem Bankowy Fundusz Gwarancyjny będzie informował obecnych kredytobiorców o wszelkich zmianach. Kredytobiorcy nie powinni się jednak martwić.
Restrukturyzacja Getin Banku nie obyła się bez szeregu wyzwań. W ostatnich latach bank borykał się z roszczeniami prawnymi związanymi z portfelem kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich. W niektórych przypadkach pozwy te przekraczały wartość kapitału CET1 banku. To z kolei negatywnie wpłynęło na rentowność banku. Ponadto, portfel niezabezpieczonych kredytów detalicznych banku nadal ma wysokie odpisy z tytułu utraty wartości kredytów.
Marka banku została zmieniona z Getin Banku na Getin Bank SA 24 września 2004 roku. W 2006 roku przejął Bank Przemysłowy w Łodzi. Jeszcze w tym samym roku Getin Holding kupił Wschodni Bank Cukrownictwa. W styczniu 2010 roku licencja banku została przeniesiona do Noble Banku. Ostatecznie oba banki połączyły się na początku 2010 roku tworząc Getin Noble Bank SA.