Koniec z Getin Noble Bank. Co z klientami Getin Banku?

17 października 2022

Przejęcie Getin Banku przez BFG Bank

Decyzja rządu o rozszerzeniu uprawnień Bankowego Funduszu Gwarancyjnego na spółki spoza sektora finansowego wywołała na korytarzach sejmowych i w mediach spekulacje o możliwym przejęciu Getin Banku. Rząd nie potwierdził jednak żadnych planów przejęcia banku. Spółka rozpoczęła już jednak transformację cyfrową i rozpoczęła sprzedaż kredytów zagrożonych. W międzyczasie planuje poprawić marżę odsetkową netto i zmniejszyć opłaty jednorazowe.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny zmusił bank do restrukturyzacji działalności. Nowa nazwa banku to VeloBank, a bank nadal będzie obsługiwał dotychczasowych klientów i spłacał bieżące kredyty. Tymczasem Bankowy Fundusz Gwarancyjny będzie informował obecnych kredytobiorców o wszelkich zmianach. Kredytobiorcy nie powinni się jednak martwić.

Jak zdać certyfikaty językowe porównanie i porady. Zobacz.

Restrukturyzacja Getin Banku nie obyła się bez szeregu wyzwań. W ostatnich latach bank borykał się z roszczeniami prawnymi związanymi z portfelem kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich. W niektórych przypadkach pozwy te przekraczały wartość kapitału CET1 banku. To z kolei negatywnie wpłynęło na rentowność banku. Ponadto, portfel niezabezpieczonych kredytów detalicznych banku nadal ma wysokie odpisy z tytułu utraty wartości kredytów.

Marka banku została zmieniona z Getin Banku na Getin Bank SA 24 września 2004 roku. W 2006 roku przejął Bank Przemysłowy w Łodzi. Jeszcze w tym samym roku Getin Holding kupił Wschodni Bank Cukrownictwa. W styczniu 2010 roku licencja banku została przeniesiona do Noble Banku. Ostatecznie oba banki połączyły się na początku 2010 roku tworząc Getin Noble Bank SA.

Autor

Justyna Wróbel

Redakcja nabiciwmbank.pl

To może Cię zainteresować